"Nebuďme ovce a splňme si své sny..."

"Zabezpečíme Vaše děti na studiích..."

"I při studiích se dá podnikat..."

"S námi si cíle jen nemalujete..."

"S námi postavíte rychleji..."

"Necháme růst Vaše finance..."

"S námi se dostanete na vrchol..."

"Nebojíme se žádné výzvy..."

"Dokážeme spravit Vaše finance..."

"Postaráme se o Vás v dobrém i zlém..."

"Střiháme úrokové sazby u hypoték..."

"Finanční plán dokážeme naporcovat na míru..."

"Sestřelíme konkurenční nabídky..."

Sdílet Facebook Twitter Google+

Novinky na finančním trhu:

Hypotéky v Česku jsou v EU šesté nejdražší.

Hypotéky v Česku jsou v EU šesté nejdražší.

Napříč Evropou se můžeme setkat s rozdílnými úrokovými sazbami hypoték. V Dánsku je průměrná výše úrokové sazby 1,09 %, ve Francii 1, 56 %, naopak v Maďarsku se sazby pohybují kolem 3,44 % a na území Polska procento dosahuje hodnoty 4,4. Česká republika se se svou průměrnou sazbou 2,2 % umístila jako šestá nejdražší země, co se hypoték týče. Provedenou analýzu zpracoval portál chytryhonza.cz podle dat Evropské centrální banky, Eurostatu a Crédit Foncier.

„Srovnání ale není úplně objektivní v tom smyslu, že například ve Francii je běžná doba fixace dvacet let, zatímco v ČR je to tři až deset let. Například v létě 2018 byla průměrná sazba ve Francie kolem 1,6 procenta na dvacet let, zatímco v Česku to bylo 2,5 procenta při kratší fixaci. Češi jsou tedy méně zadlužení, ale na splátkách zaplatí víc,“ doplnil informace Nicolas Eich, řediltel ChytryHonza.cz.

Pokud se podíváme na zadlužení spojené s hypotékou, jsou nejvíce zadlužení obyvatelé zemí severní Evropy. Mezi tyto země řadíme Dánsko, Finsko, Irsko, Švédko anebo Velkou Británii, celkem tvoří 18 % evropské populace a připadá na ně 33 % z celkových evropských hypotečních úvěrů. Zadlužení vlastníků nemovitostí je dvojnásobné oproti evropskému průměru a je vyčísleno na cifru 81.775 eur (cca 2,1 milion korun). Příčinu vidíme v dynamickém vývoji ekonomiky, vyšším podílu domácností splácejících úvěr na bydlení, delší splatností úvěrů, dokonce i odlišnost kulturními tradice.

Pokud se přesuneme do jižní Evropy, země jako je Kypr, Španělsko, Řecko, Itálie, Malta a Portugalsko se zadlužením řadí pod evropský průměr. Na čtvrtinu evropské populace připadá 17 % nesplacených hypoték. V průměru dluží vlastníci nemovitostí 26.947 eur (zhruba 697 tisíc korun), což je 35 % pod průměrem. Spojení vidíme s hospodářskou krizí, která ovlivnila trh s nemovitostmi. Nejméně zadlužené jsou lidé ve východní Evropě, konkrétní země jako Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, ČR, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko, kde připadají 4 % z celkového objemu nesplacených hypoték na 20 % populace Evropy. Průměrný zůstatek hypotečního úvěru na vlastníka nemovitosti je 6576 eur (170 tisíc korun), což je méně než šestina evropského průměru. Pouze 10 % domácností má hypotéku či úvěr. Ceny nemovitostí jsou zde na nižší úrovni ve srovnání se zbytkem Evropy.

 

V případě dalších otázek nás kontaktujte v sekci Kontakty.


Zpět