"S námi postavíte rychleji..."

"Finanční plán dokážeme naporcovat na míru..."

"Zabezpečíme Vaše děti na studiích..."

"S námi si cíle jen nemalujete..."

"Dokážeme spravit Vaše finance..."

"Postaráme se o Vás v dobrém i zlém..."

"S námi se dostanete na vrchol..."

"Nebojíme se žádné výzvy..."

"Nebuďme ovce a splňme si své sny..."

"Necháme růst Vaše finance..."

"Sestřelíme konkurenční nabídky..."

"I při studiích se dá podnikat..."

"Střiháme úrokové sazby u hypoték..."

Sdílet Facebook Twitter Google+

Novinky na finančním trhu:

Hypotéky v Česku jsou v EU šesté nejdražší.

Hypotéky v Česku jsou v EU šesté nejdražší.

Napříč Evropou se můžeme setkat s rozdílnými úrokovými sazbami hypoték. V Dánsku je průměrná výše úrokové sazby 1,09 %, ve Francii 1, 56 %, naopak v Maďarsku se sazby pohybují kolem 3,44 % a na území Polska procento dosahuje hodnoty 4,4. Česká republika se se svou průměrnou sazbou 2,2 % umístila jako šestá nejdražší země, co se hypoték týče. Provedenou analýzu zpracoval portál chytryhonza.cz podle dat Evropské centrální banky, Eurostatu a Crédit Foncier.

„Srovnání ale není úplně objektivní v tom smyslu, že například ve Francii je běžná doba fixace dvacet let, zatímco v ČR je to tři až deset let. Například v létě 2018 byla průměrná sazba ve Francie kolem 1,6 procenta na dvacet let, zatímco v Česku to bylo 2,5 procenta při kratší fixaci. Češi jsou tedy méně zadlužení, ale na splátkách zaplatí víc,“ doplnil informace Nicolas Eich, řediltel ChytryHonza.cz.

Pokud se podíváme na zadlužení spojené s hypotékou, jsou nejvíce zadlužení obyvatelé zemí severní Evropy. Mezi tyto země řadíme Dánsko, Finsko, Irsko, Švédko anebo Velkou Británii, celkem tvoří 18 % evropské populace a připadá na ně 33 % z celkových evropských hypotečních úvěrů. Zadlužení vlastníků nemovitostí je dvojnásobné oproti evropskému průměru a je vyčísleno na cifru 81.775 eur (cca 2,1 milion korun). Příčinu vidíme v dynamickém vývoji ekonomiky, vyšším podílu domácností splácejících úvěr na bydlení, delší splatností úvěrů, dokonce i odlišnost kulturními tradice.

Pokud se přesuneme do jižní Evropy, země jako je Kypr, Španělsko, Řecko, Itálie, Malta a Portugalsko se zadlužením řadí pod evropský průměr. Na čtvrtinu evropské populace připadá 17 % nesplacených hypoték. V průměru dluží vlastníci nemovitostí 26.947 eur (zhruba 697 tisíc korun), což je 35 % pod průměrem. Spojení vidíme s hospodářskou krizí, která ovlivnila trh s nemovitostmi. Nejméně zadlužené jsou lidé ve východní Evropě, konkrétní země jako Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, ČR, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko, kde připadají 4 % z celkového objemu nesplacených hypoték na 20 % populace Evropy. Průměrný zůstatek hypotečního úvěru na vlastníka nemovitosti je 6576 eur (170 tisíc korun), což je méně než šestina evropského průměru. Pouze 10 % domácností má hypotéku či úvěr. Ceny nemovitostí jsou zde na nižší úrovni ve srovnání se zbytkem Evropy.

 

V případě dalších otázek nás kontaktujte v sekci Kontakty.


Zpět