"Dokážeme spravit Vaše finance..."

"S námi postavíte rychleji..."

"Nebuďme ovce a splňme si své sny..."

"Střiháme úrokové sazby u hypoték..."

"Nebojíme se žádné výzvy..."

"Finanční plán dokážeme naporcovat na míru..."

"S námi si cíle jen nemalujete..."

"Necháme růst Vaše finance..."

"Postaráme se o Vás v dobrém i zlém..."

"Sestřelíme konkurenční nabídky..."

"I při studiích se dá podnikat..."

"Zabezpečíme Vaše děti na studiích..."

"S námi se dostanete na vrchol..."

Sdílet Facebook Twitter Google+

Novinky na finančním trhu:

Daně a odvody v roce 2019, co nás čeká?

Daně a odvody v roce 2019, co nás čeká?

 

Následující rok nás opět čekají změny. Ač se daňové sazby přímých daní nemění, někteří živnostníci budou odvádět více peněž, a to až o 400 Kč.  Minimální částka na sociální pojištění stoupne o 199 Kč a u zdravotního pojištění nás čeká zvýšení na 184 Kč. Oproti tomu osoby s vysokými příjmy budou na solidární dani odvádět méně.

 

Každá osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) je povinna měsíčně zaplatit zálohu na sociální a zdravotní pojištění.  Výše částky se odvíjí od zisku dosaženého v předchozím roce, ale vždy musí být zaplacená minimální výše, která se od roku 2019 bude navyšovat.

„Minimální záloha na sociální pojištění bude činit 2388 korun, což je o 199 korun více než v roce 2018, záloha na zdravotní pojištění se zvýší o 184 korun na 2208 korun. Uvedené minimální zálohy se vztahují na podnikatele vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost,“ upřesnil Miroslav Říha, ředitel vývoje fakturačního systému iDoklad.

U výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se sociální pojištění platit nemusí v případě, že se hrubý zisk vejde do stanoveného ročního limitu. Roční limit bude zvýšen z  71 950 Kč na 78 476  Kč. Limit se snižuje, pokud je výkon vedlejší činnosti pouze po část roku.

„Zdravotní pojištění se ale u vedlejší výdělečné činnosti platí vždy i z velmi nízkého hrubého zisku. Na to je dobré si dát pozor,“ doplnil Říha.

Pozor bychom si měli dát i na změnu splatnosti zálohy na sociálním pojištění. Měsíční záloha se již nebude platit do 20. dne následujícího měsíce, ale do konce měsíce, za který se platí. V lednu 2019 tak bude splatná záloha na sociálním pojištění pro leden 2019. Sociální pojištění se vypočítá vždy z ročního vyměřovacího základu, od kterého se odečtou zálohy zaplacené během roku a vzniklý nedoplatek či přeplatek se vyrovná po odevzdání přehledu o příjmech a výdajích.

Také práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) bude výhodnější, kvůli navýšení limitu, do kterého se neplatí z hrubé měsíční odměny sociální ani zdravotní pojištění. Ze současných 2499 Kč si od nového roku lidé budou moci přivydělat až 2999 korun, o 500 Kč více, aniž by museli platit sociální a zdravotní pojištění.

„Limit pro neplacení sociálního a zdravotního pojištění se posuzuje u každého zaměstnavatele zvlášť, proto bude možné pracovat současně na dohodu o pracovní činnosti pro více zaměstnavatelů a ani z jedné hrubé odměny neplatit sociální a zdravotní pojištění,“ vysvětlil Říha.

Změny se dočkáme i v solidární dani.  Za celý kalendářní rok podlehnou solidární dani, ve výši 7 %, osoby s příjmy nad stanovený limit. Ten se zvyšuje z 1 569 552 Kč na 1 438 992 Kč.

Pokud někomu vznikne povinnost platit solidární daň, ten při stejném rozhodném příjmu zaplatí méně než v roce 2018.

 

V případě dalších otázek nás neváhejte kontaktovat v sekci Kontakty.


Zpět