"Postaráme se o Vás v dobrém i zlém..."

"S námi postavíte rychleji..."

"Necháme růst Vaše finance..."

"I při studiích se dá podnikat..."

"Finanční plán dokážeme naporcovat na míru..."

"Dokážeme spravit Vaše finance..."

"S námi si cíle jen nemalujete..."

"Zabezpečíme Vaše děti na studiích..."

"Nebuďme ovce a splňme si své sny..."

"Sestřelíme konkurenční nabídky..."

"S námi se dostanete na vrchol..."

"Střiháme úrokové sazby u hypoték..."

"Nebojíme se žádné výzvy..."

Sdílet Facebook Twitter Google+

Finanční gramotnost:

Finanční gramotnost: Hypoteční úvěr.

Finanční gramotnost: Hypoteční úvěr.

Hypoteční úvěr je, pro většinu Čechů, tou nejlepší možností, jak si zařídit vlastní bydlení. A to i přes narůstající úrokové sazby. Hypotéka funguje na principu dlouhodobé půjčky, při které dlužník ručí svou nemovitostí.

Jak začít?

Před tím, než se člověk rozhodne pro hypotéku, si musí ujasnit, kolik peněz bude potřebovat a také, kolik je schopný zaplatit za měsíční splátku. Dále je třeba si ujasnit, jaké má člověk úspory, protože v současné době banka požaduje složit minimálně 20% z kupní ceny nemovitosti.

Česká národní banka omezila stoprocentní a devadesátiprocentní hypotéky z důvodů rizik, které jsou spojeny s vysokými a stále vzrůstajícími cenami nemovitostí. Díky tomuto omezení se hypoteční úvěry stávají méně dostupné a na hypotéku nedosáhnou lidé, kteří nemají úspory, nebo kteří mají nízké příjmy. Česká národní banka nadále doporučila, že dluh žadatele o hypoteční úvěr nesmí překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a zároveň by zájemce ze svého čistého měsíčního příjmu neměl vynakládat na splacení hypotéky více, než čtyřicet pět procent.

Rizika

Největším rizikem je pro zájemce o hypoteční úvěr růst sazeb. Je totiž možné, že se průměrná úroková sazba zvýší, a tím se dlužníkovi zvýší také měsíční splátka. Toto zvýšení lze eliminovat fixací, která klientovi zaručí, že po určitou dobu (většinou 3-5 let) se úroková sazba, ani splátka, nezmění. Po uplynutí fixace se nastavuje fixace nová, a ta se odráží od výše sazeb v ekonomice a od rizikové přirážky, kterou budou banky požadovat. V období nízkých sazeb se tedy doporučuje zafixovat si úrok na delší dobu.

Ochrana

Doporučuje se vytvářet si měsíčně rezervu zhruba ve výši poloviny měsíční splátky. Majitel hypotéky totiž musí počítat s tím, že pokud dojde k poklesu úroků, jeho splátka se sníží. Ovšem při normalizaci sazeb dojde k opětovnému nárůstu úroků a měsíční splátky opět vzrostou. Vhodné tedy je, vytvořit si dostatečně velkou rezervu, například ve výši několikanásobku měsíční splátky, která bude ihned po ruce, pokud bude potřeba. V současné době se odhaduje, že téměř dvě třetiny lidí s hypotékou nejsou schopni ušetřit, alespoň dva tisíce korun měsíčně. Takoví lidé by se mohli při zvyšování úroků dostat do velkých komplikací.

 

V případě dalších otázek nás neváhejte kontaktovat v sekci Kontakty.


Zpět