"Zabezpečíme Vaše děti na studiích..."

"S námi se dostanete na vrchol..."

"Postaráme se o Vás v dobrém i zlém..."

"S námi postavíte rychleji..."

"Nebojíme se žádné výzvy..."

"S námi si cíle jen nemalujete..."

"Nebuďme ovce a splňme si své sny..."

"Dokážeme spravit Vaše finance..."

"Finanční plán dokážeme naporcovat na míru..."

"Necháme růst Vaše finance..."

"I při studiích se dá podnikat..."

"Střiháme úrokové sazby u hypoték..."

"Sestřelíme konkurenční nabídky..."

Novinky:

Úbytek nezodpovědných půjček, lidé lépe splácejí dluhy. Nejvíce Čechů dluží pojišťovnám, bankám a telekomunikačním službám.

Úbytek nezodpovědných půjček, lidé lépe splácejí dluhy. Nejvíce Čechů dluží pojišťovnám, bankám a telekomunikačním službám.

Finanční gramotnost se zlepšuje, klesá počet dlužníků, kteří jsou v platební neschopnosti. Nejvíc dlužníků se vyskytuje v Libereckém, Karlovarském a Ústeckém kraji. Neméně dlužníku najdete v oblasti Zlínska, Olomouckého kraje a Vysočiny.  U mnoha lidí s rostoucími příjmy domácnosti roste i potřeba půjčovat si více peněz, ale málokterý člověk má nějakou finanční rezervu v případě výpadku stálého příjmu. S faktorem nezaměstnanosti a ekonomické recese se mohou tací dostat až do dluhové pasti. Ze všech dlužníků je zhruba 20 % problémových.

Nízká nezaměstnanost – 2,2 % a vyšší mzdy ovlivňují platební schopnost dlužníků. Ve srovnání s předchozím rokem se do nesnází s placením dostává o polovinu méně dlužníků. Vyšší mzdy umožňují zajistit splácet dluhy a financovat chod domácnosti. Problémových dlužníků a lidí, kteří se dostali do platební neschopnosti, kvůli nízké finanční gramotnosti, také ubylo. Kladně se projevila i regulace v odvětví finančních služeb. Poradenství mohou nabízet jen poradci s licencí. Z letošních dat se můžeme dozvědět, že v oblasti financování domácnosti lidé dluží po splatnosti nejvíce za pojištění a peněžní služby a to v 63 %.  V případě energií je to 7 % a u mobilních operátorů 30 %.

Podle Jakuba Zetka, provozního ředitele společnosti M.B.A. Finance, si lidé jako první přestanou platit pojištění a někteří si nesprávně myslí, že neplacením pojistky se pojistná smlouva automaticky ukončí.  Dlužníci podle Zetka většinou jako poslední přestávají platit energie, často v době finančního kolapsu. Průměrná výše dlužného pojistného spojená s provozem domácnosti je 7 422 Kč. Výsledky vyplývají z analýzy spol. M.B.A. Finance, která zkoumala data celkem 540 000 dlužníků.

Jen málo dlužníků se snaží vytvořit si finanční rezervu či se pohybují nízko nad dluhovou pastí. V případě nečekaných událostí je to velmi rizikové. Jakub Zetek dodává, že se najdou také osoby, které si v jeden den půjčí hned od několika firem. Dokud mají práci, zvládají splátky splácet, stačí ale jeden měsíční výpadek příjmů a nastává platební neschopnost. Doporučovaná finanční rezerva by se měla pohybovat ve výši 6násobku měsíčních příjmů, v praxi se dá říci, půjčovat si pouze tehdy, když nějakou finanční rezervu máme.

 

V případě dalších otázek nás neváhejte kontaktovat v sekci Kontakty


Zpět