"I při studiích se dá podnikat..."

"Nebuďme ovce a splňme si své sny..."

"Finanční plán dokážeme naporcovat na míru..."

"Dokážeme spravit Vaše finance..."

"Nebojíme se žádné výzvy..."

"Zabezpečíme Vaše děti na studiích..."

"S námi postavíte rychleji..."

"Sestřelíme konkurenční nabídky..."

"Střiháme úrokové sazby u hypoték..."

"Necháme růst Vaše finance..."

"S námi se dostanete na vrchol..."

"S námi si cíle jen nemalujete..."

"Postaráme se o Vás v dobrém i zlém..."

Novinky:

Úbytek nezodpovědných půjček, lidé lépe splácejí dluhy. Nejvíce Čechů dluží pojišťovnám, bankám a telekomunikačním službám.

Úbytek nezodpovědných půjček, lidé lépe splácejí dluhy. Nejvíce Čechů dluží pojišťovnám, bankám a telekomunikačním službám.

Finanční gramotnost se zlepšuje, klesá počet dlužníků, kteří jsou v platební neschopnosti. Nejvíc dlužníků se vyskytuje v Libereckém, Karlovarském a Ústeckém kraji. Neméně dlužníku najdete v oblasti Zlínska, Olomouckého kraje a Vysočiny.  U mnoha lidí s rostoucími příjmy domácnosti roste i potřeba půjčovat si více peněz, ale málokterý člověk má nějakou finanční rezervu v případě výpadku stálého příjmu. S faktorem nezaměstnanosti a ekonomické recese se mohou tací dostat až do dluhové pasti. Ze všech dlužníků je zhruba 20 % problémových.

Nízká nezaměstnanost – 2,2 % a vyšší mzdy ovlivňují platební schopnost dlužníků. Ve srovnání s předchozím rokem se do nesnází s placením dostává o polovinu méně dlužníků. Vyšší mzdy umožňují zajistit splácet dluhy a financovat chod domácnosti. Problémových dlužníků a lidí, kteří se dostali do platební neschopnosti, kvůli nízké finanční gramotnosti, také ubylo. Kladně se projevila i regulace v odvětví finančních služeb. Poradenství mohou nabízet jen poradci s licencí. Z letošních dat se můžeme dozvědět, že v oblasti financování domácnosti lidé dluží po splatnosti nejvíce za pojištění a peněžní služby a to v 63 %.  V případě energií je to 7 % a u mobilních operátorů 30 %.

Podle Jakuba Zetka, provozního ředitele společnosti M.B.A. Finance, si lidé jako první přestanou platit pojištění a někteří si nesprávně myslí, že neplacením pojistky se pojistná smlouva automaticky ukončí.  Dlužníci podle Zetka většinou jako poslední přestávají platit energie, často v době finančního kolapsu. Průměrná výše dlužného pojistného spojená s provozem domácnosti je 7 422 Kč. Výsledky vyplývají z analýzy spol. M.B.A. Finance, která zkoumala data celkem 540 000 dlužníků.

Jen málo dlužníků se snaží vytvořit si finanční rezervu či se pohybují nízko nad dluhovou pastí. V případě nečekaných událostí je to velmi rizikové. Jakub Zetek dodává, že se najdou také osoby, které si v jeden den půjčí hned od několika firem. Dokud mají práci, zvládají splátky splácet, stačí ale jeden měsíční výpadek příjmů a nastává platební neschopnost. Doporučovaná finanční rezerva by se měla pohybovat ve výši 6násobku měsíčních příjmů, v praxi se dá říci, půjčovat si pouze tehdy, když nějakou finanční rezervu máme.

 

V případě dalších otázek nás neváhejte kontaktovat v sekci Kontakty


Zpět