"Nebuďme ovce a splňme si své sny..."

"Finanční plán dokážeme naporcovat na míru..."

"Sestřelíme konkurenční nabídky..."

"S námi si cíle jen nemalujete..."

"S námi se dostanete na vrchol..."

"Necháme růst Vaše finance..."

"S námi postavíte rychleji..."

"Střiháme úrokové sazby u hypoték..."

"Nebojíme se žádné výzvy..."

"Zabezpečíme Vaše děti na studiích..."

"I při studiích se dá podnikat..."

"Postaráme se o Vás v dobrém i zlém..."

"Dokážeme spravit Vaše finance..."

Novinky na finančním trhu:

Staráte se o své finanční zdraví?

Staráte se o své finanční zdraví?

S penězi se to má jako se zdravím. Zanedbáte-li prevenci, mohou vás čekat nepříjemná překvapení. Třeba v podobě náhlého nedostatku peněz nebo vážných problémů při ztrátě pravidelného příjmu, například pokud přijdete o práci.

Podle statistik u nás vychází s rodinným rozpočtem s obtížemi každá čtvrtá domácnost, třetina si nemůže dovolit týdenní dovolenou a každá třetí nemá rezervu větší 10 000 Kč na nenadálé výdaje. Následujících 5 rad vám může napovědět, jak zlepšit finanční kondici.

1. SCHOVÁVEJTE SI ÚČTY A VÝPISY

Po dobu alespoň tří měsíců si schovávejte veškeré účtenky. Poté na jejich základě sepište veškeré výdaje a zároveň je rozdělte do jednotlivých kategorií (potraviny, výdaje za děti, oblečení, pohonné hmoty, restaurace,...). Zároveň si sepište seznam pravidelných povinných výdajů (nájem, splátky, telefon, energie,...)

2. SESTAVTE SI ROZPOČET

Vytvořte si seznam všech pravidelných příjmů domácnosti a připojte ho k seznamu všech výdajů. Vypočtěte průměrný měsíční příjem a průměrné měsíční výdaje v jednotlivých kategoriích. Výdaje, které neplatíte měsíčně (dovolená, dětské tábory, vánoční dárky,...), můžete rozpočítat do jednotlivých měsíců, nebo je napište stranou jako mimořádné výdaje. Získáte tak ucelený přehled o svém rodinném rozpočtu.

3. HLEDEJTE ÚSPORY

Přehledný rozpočet vám ukáže, na kterých výdajích byste mohli ušetřit. Poptejte se sami sebe: Musím tolik utrácet za jídlo v restauracích? Potřebuji každý den jezdit do práce autem? Nemohl bych získat levnější pojistku nebo mobilní tarif? V hledání úspor vám mohou pomoci i internetové srovnávače (Slevomat, Ušetřeno, případně mobilní aplikace, jako je Wallet). Ty nabízejí nejen vytvoření online přehledu vašich výdajů, ale také srovnání nabídek půjček, pojištění nebo energií.

Nejste-li přeborníkem ve využívání finančních aplikací, ale chcete mít svá bankovní data a informace pod kontrolou, vyplatí se konzultovat domácí hospodaření s odborníkem ze zavedených bankovních institucí. Asi nejpropracovanější službu v této oblasti má dnes Česká spořitelna. Pod názvem Moje zdravé finance v ní nabízí konzultace s osobním bankéřem pro všechny zákazníky bez rozdílu. V rámci služby získáte nejen přesný přehled svých výdajů, ale pomůžou vám najít i způsoby, jak lépe spořit, jak neplatit vysoké úroky u půjček i kde se lépe pojistit. Poradí vám také, jak ušetřit na daních respektive lépe spořit na stáří. Můžete takto ušetřit až několik tisíc Kč každý rok. Jedinou nevýhodou této služby je, že je určena pouze pro zákazníky České spořitelny.

4. ZÁSADA 50/20/30

Pokud se vám podařilo ušetřit alespoň na papíře, je správný čas nastavit i nový rozpočet, kde se doporučuje zásada 50 % příjmů na nutné výdaje (nájem, potraviny,...), 20 % na dluhy a rezervy a 30 % na životní styl (oblečení, internet, koníčky,...)

5. KALENDÁŘ A OBÁLKY

A nakonec to nejdůležitější. Mějte disciplínu a řiďte se novým rozpočtem. V tom vám pomůže kalendář, kam si zapíšete splatnost všech pravidelných plateb, a zároveň obálky, kam si rozdělíte peníze podle druhu výdajů (domácnost, volný čas, jídlo,...).

V případě dalších otázek nás neváhejte kontaktovat v sekci Kontakty.


Zpět