"Nebojíme se žádné výzvy..."

"Finanční plán dokážeme naporcovat na míru..."

"Necháme růst Vaše finance..."

"S námi si cíle jen nemalujete..."

"Postaráme se o Vás v dobrém i zlém..."

"Střiháme úrokové sazby u hypoték..."

"Nebuďme ovce a splňme si své sny..."

"S námi postavíte rychleji..."

"I při studiích se dá podnikat..."

"Dokážeme spravit Vaše finance..."

"Sestřelíme konkurenční nabídky..."

"Zabezpečíme Vaše děti na studiích..."

"S námi se dostanete na vrchol..."

Sdílet Facebook Twitter Google+

Novinky na finančním trhu:

Lze obejít novou regulaci hypoték? Podle odborníků je to nemožné.

Lze obejít novou regulaci hypoték? Podle odborníků je to nemožné.

Současná praxe „dofinancování“ hypoték jiným úvěrem je od nové regulace ČNB znemožněna. U žádostí na hypotéku se budou posuzovat i všechny další půjčky (např. ze stavebního spoření či spotřebitelského úvěru).  Odborníci za nejrozumnější řešení považují výběr levnější nemovitosti.

 

Nová, ještě přísnější pravidla ČNB znemožňují „dofinancovat“ hypotéku s pomocí jiného úvěru.  Podle odborníků jsou nové limity téměř neprůstřelné.  Obcházení doporučení ČNB ze strany bank a klientů už nebude možné. Právě obcházení doporučení ČNB, podle jejich prohlášení letos v červnu, je jednou z příčin nastavení přísnějšího systému v oblasti hypoték.

"Pokud si klient půjde vzít kromě hypotečního úvěru ještě půjčku k dalšímu poskytovateli, i tato půjčka se zahrne do celkového objemu úvěrů," vysvětlil ředitel sekce finanční stability ČNB Jiří Frait. Banky už prostě hypotéky nebudou smět posuzovat odděleně, ale v rámci celého dluhového "portfolia" žadatele o půjčku.

Nové pravidlo už se nevztahuje jen na samotnou hypotéku, ale na všechny půjčky. Podmínka výše úvěru je do maximálně devítinásobku čistého ročního příjmu a výši splátky do nejvýše 45 procent měsíčního příjmu. Jestli si žadatel už před žádostí pořídil např.: úvěr ze stavebního spoření, spotřebitelskou půjčku nebo kreditní kartu, do konečného součtu dluhů i splátek se budou počítat také. Prakticky nebude možné hypotéku „dofinancovat“ a na hypoteční úvěry nedosáhnout zadlužení lidé.

Je tu jiná možnost, jak lze získat hypotéku, pokud mám nedostatečný příjem? Podle odborníků moc možností není. Nové regulativa má svá opodstatnění a lidé by se nových pravidel měli držet. Objevily se i otázky, jak si půjčit peníze, aby se o tom banka nedozvěděla.  Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus varuje "Zpřísnění hypoték může podnítit bujení lichvářské praxe nebo černého trhu s půjčkami. Mnozí lidé se prostě budou snažit ke svému vysněnému bydlení dostat i navzdory striktním regulacím,".  Snaha získat peníze na černém trhu je velmi riziková a mohla by způsobit víc škod než užitku. Takové řešení není možné v žádném případě doporučit.

 

V případě dalších otázek nás neváhejte kontaktovat v sekci Kontakty.

 

zdroj:ekonom.cz


Zpět