"Nebojíme se žádné výzvy..."

"Nebuďme ovce a splňme si své sny..."

"S námi postavíte rychleji..."

"S námi se dostanete na vrchol..."

"Dokážeme spravit Vaše finance..."

"S námi si cíle jen nemalujete..."

"Sestřelíme konkurenční nabídky..."

"Postaráme se o Vás v dobrém i zlém..."

"I při studiích se dá podnikat..."

"Zabezpečíme Vaše děti na studiích..."

"Střiháme úrokové sazby u hypoték..."

"Finanční plán dokážeme naporcovat na míru..."

"Necháme růst Vaše finance..."

Novinky na finančním trhu:

Jak se bude vyvíjet sazba hypoték v dalším období?

Jak se bude vyvíjet sazba hypoték v dalším období?

Někteří lidé se bojí úvěru na bydlení, protože se nechtějí zadlužovat. Jenže právě táto forma úvěru je možná vůbec tou nejpříznivější pro rodinné finance. Je to jednoduchý propočet. Koupíte byt za 2 miliony korun. Při průměrně 4 procentním růstu cen nemovitosti bude mít za dvacet let hodnotu skoro 4 000 000 korun, ale vy pořád splácíte majetek v hodnotě původních 2 000 000 korun. Takže i při úrokové ztrátě (navíc zaplacené úroky) vám vydělal a máte vlastní nemovitost. A to nepočítáme peníze, které byste za stejné období utratili za nájem. Obvykle je lepší si vzít hypotéku na delší dobu a snížit tím měsíční splátku. Máte potom možnost ušetřené peníze v nouzi libovolně využít a nejdou s rodinného rozpočtu. Tím jste ochráněni proti případnému krátkodobému výpadku příjmu i proti případnému zvýšení sazeb hypotečního úvěru ve chvíli, kdy vám končí fixace úrokové míry.

A právě zvyšování úroků hypoték je téma posledních dní. Sama výše sazby u hypoték se totiž odvozuje od základní úrokové míry ČNB. Ta byla od roku 2012 takřka na nule a proto se staly hypotéky dostupnější pro řadu lidí. Jednalo se o bezprecedentní období, kdy byly sazby na nule u nás, ale i v Evropě nebo USA. Například americká centrální banka (Fed) neměla v historii nulové sazby nikdy a už vůbec ne na tak dlouhou dobu. Z tohoto pohledu jsou tak nízké úroky hypoték u nás určitou anomálií. Jde zkrátka o naprosto nestandardní období. Hypotéky jednoduše už nikdy levnější nebudou. Opět se jejich úroveň posune na normální, dalo by se snad říci zdravou výši, někam okolo 3-3,5 %. Nikde navíc není psáno, že nemohou jít i výš. ČNB už dopředu avizuje, že bude sazby zvyšovat i v dalším roce.

Z výše uvedeného je pravděpodobné, že dnešní sazby dlouho nevydrží. Můžeme považovat úrok 3-3,5% za dlouhodobě naprosto zdravý a každý člověk by s ním měl počítat. Sazby pod 2% můžou fungovat krátkodobě a není možné, aby byly tak nízké po desetiletí. Proto je třeba s vyšší sazbou počítat do dlouhodobých finančních plánů.

 

Pro více informaci nás neváhejte kontaktovat v sekci Kontakty.

 


Zpět