"Střiháme úrokové sazby u hypoték..."

"Finanční plán dokážeme naporcovat na míru..."

"S námi se dostanete na vrchol..."

"Nebojíme se žádné výzvy..."

"Sestřelíme konkurenční nabídky..."

"S námi si cíle jen nemalujete..."

"Dokážeme spravit Vaše finance..."

"I při studiích se dá podnikat..."

"Postaráme se o Vás v dobrém i zlém..."

"Zabezpečíme Vaše děti na studiích..."

"Nebuďme ovce a splňme si své sny..."

"Necháme růst Vaše finance..."

"S námi postavíte rychleji..."

Sdílet Facebook Twitter Google+

Novinky na finančním trhu:

Daně a odvody v roce 2019, co nás čeká?

Daně a odvody v roce 2019, co nás čeká?

 

Následující rok nás opět čekají změny. Ač se daňové sazby přímých daní nemění, někteří živnostníci budou odvádět více peněž, a to až o 400 Kč.  Minimální částka na sociální pojištění stoupne o 199 Kč a u zdravotního pojištění nás čeká zvýšení na 184 Kč. Oproti tomu osoby s vysokými příjmy budou na solidární dani odvádět méně.

 

Každá osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) je povinna měsíčně zaplatit zálohu na sociální a zdravotní pojištění.  Výše částky se odvíjí od zisku dosaženého v předchozím roce, ale vždy musí být zaplacená minimální výše, která se od roku 2019 bude navyšovat.

„Minimální záloha na sociální pojištění bude činit 2388 korun, což je o 199 korun více než v roce 2018, záloha na zdravotní pojištění se zvýší o 184 korun na 2208 korun. Uvedené minimální zálohy se vztahují na podnikatele vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost,“ upřesnil Miroslav Říha, ředitel vývoje fakturačního systému iDoklad.

U výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se sociální pojištění platit nemusí v případě, že se hrubý zisk vejde do stanoveného ročního limitu. Roční limit bude zvýšen z  71 950 Kč na 78 476  Kč. Limit se snižuje, pokud je výkon vedlejší činnosti pouze po část roku.

„Zdravotní pojištění se ale u vedlejší výdělečné činnosti platí vždy i z velmi nízkého hrubého zisku. Na to je dobré si dát pozor,“ doplnil Říha.

Pozor bychom si měli dát i na změnu splatnosti zálohy na sociálním pojištění. Měsíční záloha se již nebude platit do 20. dne následujícího měsíce, ale do konce měsíce, za který se platí. V lednu 2019 tak bude splatná záloha na sociálním pojištění pro leden 2019. Sociální pojištění se vypočítá vždy z ročního vyměřovacího základu, od kterého se odečtou zálohy zaplacené během roku a vzniklý nedoplatek či přeplatek se vyrovná po odevzdání přehledu o příjmech a výdajích.

Také práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) bude výhodnější, kvůli navýšení limitu, do kterého se neplatí z hrubé měsíční odměny sociální ani zdravotní pojištění. Ze současných 2499 Kč si od nového roku lidé budou moci přivydělat až 2999 korun, o 500 Kč více, aniž by museli platit sociální a zdravotní pojištění.

„Limit pro neplacení sociálního a zdravotního pojištění se posuzuje u každého zaměstnavatele zvlášť, proto bude možné pracovat současně na dohodu o pracovní činnosti pro více zaměstnavatelů a ani z jedné hrubé odměny neplatit sociální a zdravotní pojištění,“ vysvětlil Říha.

Změny se dočkáme i v solidární dani.  Za celý kalendářní rok podlehnou solidární dani, ve výši 7 %, osoby s příjmy nad stanovený limit. Ten se zvyšuje z 1 569 552 Kč na 1 438 992 Kč.

Pokud někomu vznikne povinnost platit solidární daň, ten při stejném rozhodném příjmu zaplatí méně než v roce 2018.

 

V případě dalších otázek nás neváhejte kontaktovat v sekci Kontakty.


Zpět