"S námi se dostanete na vrchol..."

"Střiháme úrokové sazby u hypoték..."

"I při studiích se dá podnikat..."

"Nebuďme ovce a splňme si své sny..."

"Necháme růst Vaše finance..."

"Finanční plán dokážeme naporcovat na míru..."

"Sestřelíme konkurenční nabídky..."

"S námi si cíle jen nemalujete..."

"Postaráme se o Vás v dobrém i zlém..."

"Dokážeme spravit Vaše finance..."

"Zabezpečíme Vaše děti na studiích..."

"S námi postavíte rychleji..."

"Nebojíme se žádné výzvy..."

Sdílet Facebook Twitter Google+

Novinky na finančním trhu:

ČNB ponechá rezervu na ochranu úvěrového trhu na 1,5 %.

ČNB ponechá rezervu na ochranu úvěrového trhu na 1,5 %.

Česká národní banka pro následující období nemění rezervu pro ochranu úvěrového trhu. Tzv. sazba proticyklické kapitálové rezervy zůstává na 1,5 procenta pro všechny obchodníky s cennými papíry, banky, úvěrní a spořitelní družstva.  Sazba se ČNB stanovuje pravidelné každé čtvrtletí s účinností za rok, tedy od října 2019.

 

Prvně ČNB použila sazbu na konci roku 2015, s platností od 1. ledna 2017 a stanovila ji na 0,5 procenta. V pátém měsíci roku 2017 došlo ke zvýšení sazby na jedno procento, a to od 1. července 2018. V prosinci 2017 ČNB opět zvýšila sazbu na 1,25 %, s platností od ledna 2019. K poslední změně sazby přistoupila centrální banka 17. května 2018, kdy bankovní rada sazbu zvýšila na 1,5 procenta s platností od 1. července 2019.

Proticyklická kapitálová rezerva patří mezi opatření v rámci směrnice EU o přístupu k činnosti úvěrových institucí a o obezřetnostním dohledu nad úvěrovými institucemi a investičními podniky (CRD IV). Paralelně existuje kapitálová rezerva ke krytí systémového rizika a bezpečnostní rezerva.

Banky vytvářejí rezervu spíše v době růstů úvěrů.  Naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využita bankami pro krytí ztrát. Cílem je zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do ekonomiky. Efektem může být zpomalení růstu úvěrů.

 

V případě dalších otázek nás neváhejte kontaktovat v sekci Kontakty.

 

Zdroj:www.eurozpravy.cz


Zpět