"Dokážeme spravit Vaše finance..."

"Postaráme se o Vás v dobrém i zlém..."

"I při studiích se dá podnikat..."

"S námi postavíte rychleji..."

"Sestřelíme konkurenční nabídky..."

"S námi se dostanete na vrchol..."

"Nebojíme se žádné výzvy..."

"Finanční plán dokážeme naporcovat na míru..."

"S námi si cíle jen nemalujete..."

"Zabezpečíme Vaše děti na studiích..."

"Necháme růst Vaše finance..."

"Střiháme úrokové sazby u hypoték..."

"Nebuďme ovce a splňme si své sny..."

Sdílet Facebook Twitter Google+

Novinky na finančním trhu:

ČMSS slaví 25 let. Co víme o historii stavebního spoření?

ČMSS slaví 25 let. Co víme o historii stavebního spoření?

Letos v září je to 25 let fungování Českomoravské stavební spořitelny a stavebního spoření jak ho známe dnes. Historicky první podoby takového finančního produktu spadají do Anglie v 18. století. Tehdy však bylo jiné a peníze se dali půjčit i na podporu v podnikání. Za hlavního zakladatele stavebního spoření dnešní podoby pokládáme Německo.

Stavební spoření datujeme na rok 1775, kdy v anglickém Birminghamu vznikla spořitelna Ketley´s Building Society. Spolek byl jen pro vybrané a měl cca 50 členů. Princip byl snadný. Na běžný dům by tehdy každý z nich musel šetřit přibližně deset let. Desítka lidí na něj naspořila za jeden rok. A o tom, kdo prostředky dostane, se rozhodovalo losem. Princip losování přežíval přes více než dalších 160 let.

První známky utváření stavebního spoření byly v Německu. V roce 1885 vznikl spolek Baussparkasse für Jedermann (Stavební spořitelna pro každého). První rozvoj nastal během rekonstrukce po první světové válce mezi lety 1924 – 1929. Zásadní vývojový skok přišel dále ve třicátých letech, kdy se zrušil princip losování a zavedlo se nové kritérium pro získání úvěru, tzv. hodnotící číslo, jež známe dodnes. Hlavní rozmach zaznamenáváme po druhé světové válce, kdy v Německu chybělo 5 – 6 milionů bytů a obyvatelé neměli žádné vlastní prostředky. „Německo je kolébkou moderní podoby stavebního spoření a v zemi je i díky tradici tento produkt stále velmi oblíbený. Ostatně, dnešní Německo je zemí s největším počtem uzavřených smluv a s největším objemem poskytnutých úvěrů,“ říká mluvčí Českomoravské stavební spořitelny Tomáš Kofroň.

V Česku se první snahy novodobého stavebního spoření objevovali již v 20. a 30. letech minulého století. První spořitelny podle německého vzoru začaly vznikat už v roce 1927. Tehdejší Československo se k nim moc nemělo. Finální konec snah o změnu učinil nástup vlády a přechod na socialistický systém plánovaného hospodářství. Obrození se stavební spoření dočkalo v roce 1993, kdy byly zřízeny stavební spořitelny tak, jak je známe. Jedna z prvních byla Českomoravská stavební spořitelna, známá také jako „Liška“.

 

V případě dalších otázek nás neváhejte kontaktovat v sekci Kontakty.

 

Zdroj:madambusiness.cz


Zpět