"S námi se dostanete na vrchol..."

"Nebuďme ovce a splňme si své sny..."

"Dokážeme spravit Vaše finance..."

"Nebojíme se žádné výzvy..."

"Necháme růst Vaše finance..."

"S námi postavíte rychleji..."

"Finanční plán dokážeme naporcovat na míru..."

"Střiháme úrokové sazby u hypoték..."

"Zabezpečíme Vaše děti na studiích..."

"I při studiích se dá podnikat..."

"S námi si cíle jen nemalujete..."

"Postaráme se o Vás v dobrém i zlém..."

"Sestřelíme konkurenční nabídky..."

Novinky na finančním trhu:

ČMSS slaví 25 let. Co víme o historii stavebního spoření?

ČMSS slaví 25 let. Co víme o historii stavebního spoření?

Letos v září je to 25 let fungování Českomoravské stavební spořitelny a stavebního spoření jak ho známe dnes. Historicky první podoby takového finančního produktu spadají do Anglie v 18. století. Tehdy však bylo jiné a peníze se dali půjčit i na podporu v podnikání. Za hlavního zakladatele stavebního spoření dnešní podoby pokládáme Německo.

Stavební spoření datujeme na rok 1775, kdy v anglickém Birminghamu vznikla spořitelna Ketley´s Building Society. Spolek byl jen pro vybrané a měl cca 50 členů. Princip byl snadný. Na běžný dům by tehdy každý z nich musel šetřit přibližně deset let. Desítka lidí na něj naspořila za jeden rok. A o tom, kdo prostředky dostane, se rozhodovalo losem. Princip losování přežíval přes více než dalších 160 let.

První známky utváření stavebního spoření byly v Německu. V roce 1885 vznikl spolek Baussparkasse für Jedermann (Stavební spořitelna pro každého). První rozvoj nastal během rekonstrukce po první světové válce mezi lety 1924 – 1929. Zásadní vývojový skok přišel dále ve třicátých letech, kdy se zrušil princip losování a zavedlo se nové kritérium pro získání úvěru, tzv. hodnotící číslo, jež známe dodnes. Hlavní rozmach zaznamenáváme po druhé světové válce, kdy v Německu chybělo 5 – 6 milionů bytů a obyvatelé neměli žádné vlastní prostředky. „Německo je kolébkou moderní podoby stavebního spoření a v zemi je i díky tradici tento produkt stále velmi oblíbený. Ostatně, dnešní Německo je zemí s největším počtem uzavřených smluv a s největším objemem poskytnutých úvěrů,“ říká mluvčí Českomoravské stavební spořitelny Tomáš Kofroň.

V Česku se první snahy novodobého stavebního spoření objevovali již v 20. a 30. letech minulého století. První spořitelny podle německého vzoru začaly vznikat už v roce 1927. Tehdejší Československo se k nim moc nemělo. Finální konec snah o změnu učinil nástup vlády a přechod na socialistický systém plánovaného hospodářství. Obrození se stavební spoření dočkalo v roce 1993, kdy byly zřízeny stavební spořitelny tak, jak je známe. Jedna z prvních byla Českomoravská stavební spořitelna, známá také jako „Liška“.

 

V případě dalších otázek nás neváhejte kontaktovat v sekci Kontakty.

 

Zdroj:madambusiness.cz


Zpět